Cembonit neboli cembrit…
Níže přepis videa. Takže podle své libosti koukněte na video nebo si počtěte…
……………………………………………………………………………………………………………….
Dneska si řekneme, co je to cembrit, neboli starším názvem cembonit. Mám tady pro vás na ukázku takové desky ve dvou barvách pro lepší představu (viz obrázek).
Takže tato deska je vláknocementová na povrchu obroušená a je potažená ochrannou hydrofobující vrstvou. Co to znamená a k čemu slouží?
Používá se na fasády a je vyhledávaná právě pro své vlastnosti. Je schopna si zachovat svou na povrchu charakteristickou strukturu. Povrch se může pomalu měnit v závislosti na přírodních a povětrnostních podmínkách. Tento vláknocement postupně získává na pohled betonovou patinu.
A jaké že jsou její vlastnosti? Největší předností je ochrana proti vlhkosti. Jednak si tento materiál zachovává svůj betonový vzhled, ale je výborný i pro použití odvětrávání vlhkých částí domu, protože má nenasákavý povrch a umožňuje stavbě dýchat.
Tato deska je lisovaná. Může být probarvená na různé odstíny a barvy. Na povrchu můžete pozorovat mírné barevné rozdíly a tak vytváří docela zajímavý vzhled. Díky broušenému povrchu desky s označením Patina působí matným dojmem.
Používá se pro finální vrstvu provětrávaných fasád, obkladů, různých říms, podhledů i sloupů. Převážně se využívá v exteriéru, ale své místo si najde i v interiéru.
Desky jsou tlusté buď 6 nebo 8 mm. Vyrábí se ve velkoformátech, tzn. v rozměrech, např. 3 na 1,2 m což je plocha zhruba 3,6 m2 na jednu tabuli nebo v rozměru 2,5 na 1,2 m což je plocha zhruba 3 m2 na jednu tabuli. Takže opravdu to jsou docela velké kousky.
Tyto desky spadají do kategorie nehořlavých materiálů.
Desky se pak uchycují na podkladní konstrukci lepením, když chcete, aby nebyly vidět žádné úchyty a povrch působil na oko jednotně a čistě. Nebo pomocí nýtů na pozinkovanou hliníkovou konstrukci, popřípadě pomocí vrutů do dřevěné konstrukce.
Pokud použijete vruty nebo nýty, pak víc vnímáte úchyty. Takže zase záleží na vás, co se vám víc vizuálně líbí a jakého specifického efektu chcete dosáhnout.
Můžete si vybrat z velké škály odstínů barev např. šedé, černé, bílé, pískované, červené, žluté, zelené i modré.
A co se týče cenovky? Ceny se pohybují řádově kolem 2.800,- /m2 bez DPH za desky. Plus je potřeba připočíst rošt a montáž. Takže to není úplně nejlevnější záležitost. Ale zase, každý podle svého gusta. Designéři a architekti je v současné době rádi používají.
A co na to říkají montéři a lidé, kteří s těmito materiály pracují?
… Na zpracování potřebujete speciální vybavení. Špatně se zařezává a pokud k tomu nemáte určenou speciální techniku a vybavení, tak řezy nejsou hladké a příliš pohledné. Takže desky pak musíte nechávat zařezávat např. na CNC strojích a to se dost prodražuje…
Ve videu můžeme vidět krásný čistý řez, zářez desky i jak to vypadá, když desku ulomíte. Mrkněte i na její specifickou strukturu, broušený povrch a že je opravdu probarvená až do hloubky.
Takže nejenom pro moderní vzhled, ale i v případě, že potřebujete provětrávanou fasádu, cembrit desky jsou zajímavou volbou…