Materiál na terasu, balkón i jiný exteriér
Jaký je ten NEJ materiál na podlahy, terasy, balkóny? Chcete to mít krásné, ale nechcete se o to nějak významně starat? Existuje vůbec nějaký bezúdržbový materiál? Rádi chodíte v interiéru i exteriéru bosí? Také jste se někdy zamysleli nad těmito otázkami? Nebo jste už dokonce řešili realizaci terasy, balkónu či jiných nášlapných vrstev a museli jste se těmito všemi otázkami zabývat?
Nášlapných vrstev teras a balkónů je na výběr celá řada. Může to být např. od betonové stěrky, přes klasickou lepenou dlažbu a dlažbu pokládanou na terče až po dřevěná prkna a dřevoplast pokládaný na rošt. Existuje spoustu výrobních i realizačních firem, spoustu názorů, co je lepší. Určitě u teras a balkónů je důležitý spád a hydroizolace pro odvod vody.
Ať už vyberete jakýkoliv materiál, měl by vám určitě vyhovovat. Takže pokud např. rádi chodíte bosí, vyberte si příjemný přírodní materiál buď z tuzemských dřevin nebo raději z nějakých exotických. Tuzemské dřeviny jsou levnější, ale mají určitě kratší životnost a musíte se jim více věnovat a pečovat o ně. Exotické dřeviny sice stojí o něco více, ale jsou mnohdy z mnohem tvrdšího dřeva a vydrží vám o poznání déle. Pak to chce určitě nějaký ten ochranný nátěr. U exotických dřevin výrobci tvrdí, že není potřeba nějaká přehnaná péče. Občas dřeviny je potřeba vykartáčovat. I zde můžete vybírat z hladkých prken, prken s drážkami ať už užšími nebo širšími.
Nebo pokud se vám o podlahu terasy nechce starat, můžete zvolit variantu dřevoplastu. Vizuálně je podobná dřevěné podlaze a není ji potřeba nijak natírat a extra se o ni starat. Existují duté nebo plné výplně. Pokládá se na speciální kovové rošty.
A co dlažba? Zdá se vám tvrdá a studená? Dnes je nepřeberné množství dekorů, formátů, povrchových úprav, takže stačí si jen vybrat. Ať už se vám líbí dekor kamene, nebo betonové stěrky či dřeva, na výběr je toho opravdu hodně, je to materiál téměř bezúdržbový. Stačí občas zamést, setřít mokrým hadrem, ostříknout vodou a je to.
Takže už máte svého favorita? 🙂